Szemünk és a számítógép

Szemeink védelme – a képernyők használata

Számítógépünk képernyője, telefonunk kijelzője, tablet képernyő és sok más eszköz, amelyek használata során valamilyen képernyőt használunk…….akár naponta sok órán át.

Mindannyian tapasztaljuk, hogy képernyő tartós használata során szemeink elfáradnak és az égő, szúró érzések mellett akár látásunk is romlik. A betűk a képernyőn összemosódnak, fejünk, nyakunk megfájdul, elfáradunk és munkánk elvégzése kimerítő erőfeszítést követel.

Sok esetben mindezt azzal magyarázzuk, hogy a képernyők használata „ilyen” és fel sem merül, hogy ezeket a kellemetlen helyzeteket sokszor milyen könnyű elkerülni.

A háttérben szemeink és látásunk természetes működési igénye áll. A külvilágból érkező információk több mint 70%-át látásunk segítségével dolgozza fel az idegrendszerünk.

Látásunk működése eredetileg nem arra „lett tervezve”, hogy naponta több (sokszor nyolc-tíz) órán át folyamatosan közelre nézzünk és képernyőket használjunk. A látás folyamatának természetes működése a távolra, közép-távolra nézés és a különböző távolságokra történő tekintés folyamatos és dinamikus váltakozása. Ekkor szemeinket mozgató külső és szemeink belső alkatrészeinek működését segítő belső izmaink folyamatosan változó, dinamikus működésben vannak.

A szemek és a látásmechanizmus természetes működése szempontjából a folyamatos, statikus közelre nézés és a képernyők használata a legmegerőltetőbb feladat. Ekkor a szemizmok jelentős része állandósult feszült állapotban van és az optikai működés is erőlködik. Ennek a helyzetnek a fenntartása az idegrendszer látást irányító központja számára természetellenesen megerőltető.

Ezt fokozza, ha a szem optikai rendszerében van egy kis rejtett dioptria-hiány. Ilyen dioptria-hiány önmagában is előidézi az idegrendszeri látásirányítás görcsös erőlködését, ami a statikus közelre nézéssel sokszor olyan mértékűvé válik, ami már sem a látásirányítás, sem a szemek működése számára nem tolerálható és kellemetlen tünetek lépnek fel:

  • égő, szúró érzés a szemekben
  • elhomályosodó látás
  • összemosódó betűk
  • rendszeres, akár migrénes fejfájás
  • könnyezés

A megerőltető működés másik oka, hogy a képernyők használata során olyan színekkel és fény-hullámhossz összetétellel kell a szemeinknek és idegrendszerünknek megbirkóznia, ami nem természetes.

Ilyen a túlzott kék fény-terhelés kérdése. A képernyők használata során olyan mennyiségű és minőségű kék fény-terhelés éri szemeinket és idegrendszerünkön keresztül szervezetünket, amiről ma már tudjuk, hogy védekeznünk kell a káros hatásai ellen.

Optimális esetben a természetes napfény a különböző hullámhosszú , tehát különböző színű fénysugaraknak egy olyan kiegyensúlyozott keverékét tartalmazza, ami az egészséges életműködéseink nagy részéhez elengedhetetlen. A kék fények bizonyos hullámhossztartománya és annak megfelelő mennyisége szükséges az optimális alvás-ébrenlét ritmusának egészséges szabályozásához. Akár a hullámhossz tartomány, akár a mennyiség megváltozása felboríthatja a szervezet kiegyensúlyozott működését.

Túlzott kék fény-terhelés felborítja az alvás-ébrenlét, tehát az aktív és pihenő időtartamok ritmusát, valamint hozzájárulhat az időskori macula degeneráció kialakulását. A macula degeneráció jelenleg a fejlett társadalmakban az időskori látás vesztés leggyakoribb oka és mostanáig hatásos gyógymódja nem létezik.

Fontos, hogy ezekhez az információkhoz mindenki hozzáférhessen, mert így lesz esélyünk arra, hogy saját magunk, vagy családtagjaink védelméről felelősséggel gondolkodhassunk.

E káros hatások ellen egyszerű, hatékony megoldások léteznek. A képernyős eszközök használatának módja egyre tudatosabb kell legyen.

Ennek része, hogy a képernyők huzamos használatát rendszeresen (negyven-ötven percenként) megszakítjuk néhány percre. Ekkor megszűnik a statikus izommunkával járó folyamatos közelre nézés és a szemmozgató izmok egy természetes phenést-regenerálódást segítő állapotba kerülnek, „erőt gyűjtenek” az újabb feszítő állapottal járó periódushoz.

A tudatos védelem másik elengedhetetlen része, hogy rendszeresen, legalább évente egyszer ellenőriztetjük látásunk állapotát olyan optometrista vagy szemész szakemberrel, aki rendelkezik mindazzal a szakmai felkészültséggel, ami ennek a területnek a megfelelő vizsgálatához és korrekciójához szükséges.

E vizsgálatok során először megvizsgáljuk a páciens alaplátását. Felderítjük, hogy nincs-e olyan rejtett dioptria hiba a háttérben, ami eddig nem derült ki. Amennyiben már visel valamilyen dioptriát az illető, annak alapos ellenőrzését kell elvégezni a képernyők huzamos használatával járó helyzeteknek megfelelően. Ezután a vizsgálatot végző szakember az úgynevezett alap vizsgálatokon túl olyan vizsgálatokat is el kell végezzen, amelyek során figyelembe veszi a páciens által használt képernyős eszköz típusából adódó képernyő-távolságot, a képernyő nagyságát, az azonos időben használt képernyős eszközök számát és azok egymáshoz, valamint a használóhoz viszonyított elhelyezkedését, a tevékenység során meglévő fényviszonyokat, valamint minden a képernyő használatakor felmerülő egyéb más szempontot.

Amennyiben a vizsgálat során dioptria hiány derül ki, vagy a korábbi dioptriák módosítására van szükség, azt szemüvegben biztosítani szükséges. A szemüveg lencséinek a dioptriákon kívül a szemek védelmét is biztosítaniuk kell. Olyan védőrétegekkel kell rendelkeznie, amelyek megfelelő minőségben csökkentik a zavaró tükröződéseket, jó minőségben biztosítják az Uv-és kék fény szűrést, a megfelelő minőségű kontrasztos látást. A szemüveg lencsék megfelelő minősége elengedhetetlen. Ezzel az azt ajánló szakemberek optimális esetben tisztában vannak, és be kell tudják mutatni a viselőnek a különböző tudású szemüveg lencsék közötti különbséget, ezzel segítik azt hogy mindenki a saját helyzetének és igényeinek megfelelő típust választhassa.

Nagyon fontos, hogy olyan védelemmel kell ellátni a lencséket, amikre valóban szükség van. A felesleges plusz védelem felesleges kiadás, de egy esetlegesen fontos védelem, ami nem kerül rá a lencsére, pedig problémákat okozhat.

Egy szemüveg optimális esetben több év használatra készül. Sokszor a teljes ébren töltött időben viseljük. Ez egy négy évig használt szemüveg esetében átlagosan 14 000-15 000 óra viselet. Ez nagyon sok. Ezért fontos, hogy kellő időt szánjunk a vizsgálat elvégzésére, a kiválasztásra, a fontos szempontok alapos átbeszélésére.

Fontos továbbá, hogy a megfelelő szaktudással és tapasztalattal és felkészültséggel rendelkező szakemberek segítségét vegyük igénybe.

Sigmond István